czwartek, 16 czerwca 2016

258. Otis tak to robi

Jakiś czas temu obiecałem Wam zrobienie wpisu o tym, jak powstają moje rysunki. W końcu się do tego zebrałem, pokażę Wam jak pracuję i poszczególne etapy powstawania ilustracji. Może kogoś to zainspiruje do rozwijania własnej twórczości :)

Moje narzędzia pracy to tablet Wacom Cintiq 24HD i oprogramowanie Adobe CS6.

Kilka lat temu zainwestowałem w tablet graficzny z ekranem. Kosztuje to kupę kasy, ale jak dla mnie, to narzędzie jest po prostu rewelacyjne! W standardowym tablecie graficznym wkurzało mnie, że muszę trzymać rękę z boku, a patrzeć się wprost na ekran. Traci się wtedy koordynację ręka-oko i w rezultacie wszelkie szkice zmuszony byłem robić ręcznie. Oczywiście później nabrałem wprawy i często szkicowałem tabletem, ale przy bardziej skomplikowanych rzeczach cały czas posilałem się odręcznymi szkicami. Tablet z ekranem eliminuje ten problem, a samo rysowanie jest bardzo naturalne.

Podstawowe oprogramowanie do rysowania to Photoshop CS6. W tym momencie nie widzę sensu przesiadki na Adobe CC, tym bardziej, że musiałbym co roku płacić abonament. Pracuję też w Illustratorze i InDesignie, ale to przy projektach graficznych, a nie stricte rysunkowych.

Zabieramy się za rysowanie! Co jest podstawą w rysowaniu komiksów? POMYSŁ! Bez fajnego pomysłu ani rusz :) Skąd biorą się pomysły? Z głowy ;) A serio to nie ma żadnego poradnika, jak wymyślać scenariusze na rysunki satyryczne. Śledzę mniej więcej na bierząco co się dzieje w tematyce Star Wars i gier video i często pomysły same się rodzą podczas czytania jakiegoś newsa. Kiedyś sporo pomysłów wpadało mi do głowy w trakcie porannej podróży tramwajem do pracy. Musiałem wyglądać dość przygnębiająco, gapiąc się zamulony w szybę, z miną jakbym miał za chwilę przewrócić się i zasnąć. A w tym czasie w głowie szaleństwo pomysłów :)

Ok, pomysł już jest, czas go zmaterializować - zabieramy się za szkic. Nie szkicuję wszystkich detali, tylko ogólny zarys, szczegóły dorabiam później. Wygląda to tak:


Kolejny etap - zamieniamy szkic na kreskę, czyli to co tygryski lubią najbardziej :) Tutaj mamy już większą szczegółowość. 


Do rysowania używam podstawowego pędzla Photoshopa, nie szukam jakichś specjalnych, wymyślnych pędzli. 


Ostatni etap - kolorki. Tutaj pracuję też głównie podstawowym pędzlem, czasami używam dwóch innych, do przejść tonalnych czy przyciemnień. Koloruję zwykle od ogółu do szczegółu, czyli najpierw wypełniam poszczególne elementy płaskim kolorem, potem całość cieniuję.
Rysunek gotowy :) Jak widzicie rysowanie wymaga sporo uwagi, a przede wszystkim sporo czasu. 

Powyższy obrazek tylko część większego, czterokadrowego komiksu, który pokażę w całości w jednym z kolejnych wpisów. 

Dziękuję za uwagę, mam nadzieję, że za bardzo nie przynudzałem :)

2 komentarze:

JAAR pisze...

Świetny materiał, ale jeszcze fajniej by było, gdybyś czasami organizował live streamy swoich prac(np. za pośrednictwem Picarto TV). No chyba, że nie lubisz zdradzać niespodzianek, jakie dla nas przygotowałeś ;)

otis pisze...

To chyba najnudniejsza rzecz na świecie, oglądać jak ktoś rysuje :)
Jeśli bym się zdecydował to raczej nie teraz, ale w przyszłości - zobaczymy.